Foto
Tiit Veermäe
Enne Nüüd

Eppingi Torn

Audio

Mind, Eppingi torni, ehitati 1370ndail, kui linnas läks lahti üks ajaloo kiiremaid ja kestvamaid torniehitusbuume. Tol ajal valmis enam-vähem korraga vähemasti tosin kui mitte enam kaitsetorni! Hansalinn Reval muudkui kasvas ja rikastus, kuid Liivimaal olid rahutud ajad ning oht oli õhus – nii ei saanud kaitserajatisi tähelepanuta jätta. 

Praeguse nime, Eppingi torn, sain torni ehitusjuhi, raehärra Tideman Eppinci (Thiderico Eppingh) järgi, aga 15. sajandil nimetati mind hoopis Oleviste pastoraadi taguseks torniks (thorn achter sunte Olaues wedeme). Minu eesmärk oli tugevdada müüri käänukohal asunud Renteni ja teiselt poolt Eppingi torni vahelist lõiku, kui linn hansakaubandusega ehk lihtsalt öeldes venelastele soola müümisega aina rikkamaks sai. 

Kui vaadata mind väljastpoolt müüri, Suurtüki hoovi poolt, paistan suisa sõõrjas, kuid seestpoolt, Laboratooriumi tänavalt on hästi näha, et linnamüür lõikab kui kõõlu mööda mul tüki küljest ja teeb lamedaks. Nii nagu minu lähedal asuval Plate tornil on minulgi esimene korrus silindervõlviga kaetud kõrge laoruum. Laskeavad on kõrgemal, teisel ja kolmandal korrusel.

Täiskõrguse, üle 20 meetri ja katuse all kuus korrust, sain kätte 1530. aastaks. Sellisena püsisin veel 18. sajandil, mil siin oli püssirohuladu nagu paljudes teistes tornides. Praegu tuntakse mind ära puittrepi järgi, mida mööda saab üles torni, aga see on minu külge poogitud üsna hiljuti. Midagi säärast oli mul siiski juba ka vanal ajal, kui sidusin siin eri aegadel ehitatud müürilõike. Trepist pääseb kohe teisele korrusele.

19. sajandi teisel poolel torni sisemus lammutati. Eesti NSV ajal asusid siin KGB ja siseministeeriumi katlamaja. Väidetavasti põletati ses katlamajas 1980ndate lõpus koguni „mittevajalikke” dokumente. Võib-olla ka valgust kartvaid pabereid? Kes seda enam teab. Nõukogude ajal tehti torni sisse ka raudbetoonist kindlad vahelaed. 

2005. aastal vuntsiti mind uuesti üle ning seejärel on mind kasutatud kõiksuguste näituste ja kultuuriürituste tarbeks. Siin on olnud ka keskaegse linnamüüri näitus.