Foto
Tiit Veermäe
Enne Pärast

Hellemani Torn

Mina olen naabertornidest noorem – Munkadetagune torn ja kunagine vägev Viru väravakompleks, millest on alles ainult paar eesvärava torni,
on oma pool sajandit vanemad.

Kui mind päris esimest korda kirjades mainiti, siis Hollemani tornina, edaspidi juba Hellemani tornina. Minu kolme korruse all oli iselaadne, sissepääsuta alusruum – tehtud ilmselt niiskuse tõrjeks. Kehva pinnase ja viletsa vundamendi tõttu vajusin koos külgneva müüriga ajapikku püsttasandi suhtes meetri võrra viltu. 1960ndail mind ja müüri toestati – praegugi on siin minu lähedal Müürivahe tänava lõigus, kus päeval tädid käpikuid ja kampsuneid müüvad, näha suured betoonist tugisambad. Veidi koledad need küll on, aga olen harjunud, sest need ajavad asja ära.

1980ndail seoti mind teisel pool müüri asuva Uue tänava Kinoliidu majaga. Sama ajal ehitasid poolakad siitsamast Viru värava poole kaitsekäigu, mida tosinkond aastat tagasi ka vastassuunas pikendati – nii et nüüd pääseb siit Helle- manist otse Munkadetaguse tornini. Veidi üle 10 aasta tagasi sain sisse ka uue keerdtrepi, nii et nüüd on hõlpsam üles-alla liikuda ning 200meetrist kaitsekäiku pidi Viru poole ja tagasi triikida.

Ehituslugu. Püstitatud 15. sajandi algul linnamüüri kõrgendamise ajal.