Foto
Tiit Veermäe
Enne Pärast

Köismäe Torn

Linnale tüüpilise hoburauakujulise põhiplaaniga tornina olen ma olemas juba 1360. aastaist alates, kuigi Köismäetaguse tornina on mind esimest korda nimetatud alles üle sajandi hiljem.

Saksa nimi Reeperbahn ei tähenda siiski lõbumajade ala, nagu on Hamburgi linnas, vaid Revali linna köie- punumistöökodasid. Köismäe asum oli vanalinna ja Kalamaja vahel.

Nagu enamik minu naabertornisid siin Laboratooriumi tänava ja Tornide väljaku vahel, olen ka mina hästi säilinud ja kasutusel praegugi. Ainult minu kõrval asunud väike Lippe sadultorn kadus lõplikult 1933. aastal, kui müüri tehti läbimurdevärav, mis viib Aida tänavale. Minu ja Plate torni vahelt Suurtüki tänava kohalt murti juba sada aastat tagasi müür lihtsalt maha. No oleks võinud ka siin teha nii nagu Kloostrivärava puhul! Pika ajaloo vältel olen kuulunud sõja- väelastele või siseministeeriumile. Tore on aga see, et minust on tänapäeval saanud teatritorn. Siin tegutseb Linnateater ja teisedki on siin teatritükke esitanud.

Ehituslugu. Püstitati müüri lääneosa loodenurga kaitseks 1360. aastail, algkujul oli 13,3 m kõrge ja kolmekorruseline. Rekonstrueeriti aastail 1436–1437, mil välisseinad ehitati paksemaks ja kõrgendati 16 meetrini. Praegused viis korrust ning kõrguse 26,5 m sai torn aga 1520. aastail, mil lisati kaks kaitsekorrust. Alumised kolm korrust jäid laoruumideks.